FCC Belgesi Nedir?

FCC Belgesi, elektronik cihazların elektromanyetik uyumluluğunu gösteren bir belgedir. ABD’nin FCC kurumu tarafından düzenlenen FCC Belgesi, ABD pazarına girecek cihazlar için zorunlu bir düzenlemedir. ABD hükümeti, elektronik cihazlar arasındaki radyo frekansı parazit düzeyini azaltmak için elektromanyetik parazite katkıda bulunabilecek ürünler için birtakım standartlar talep etmiştir. ABD’ye satılan herhangi bir elektronik cihaz veya ekipman, Amerikan halkının güvenliğini tehlikeye atmamalı veya diğer elektronik ürünlere müdahale etmemelidir. FCC Belgesi, ürünlerin bu gereksinimlerini doğrulayan yasal bir çerçevedir.

Federal İletişim Komisyonu (FCC), ABD Kongresi’nin 1934 İletişim Yasası ve 1996 Telekomünikasyon Yasası’nda ortaya koyduğu düzenlemelerin geliştirilmesinden, uygulanmasından ve uygulanmasından sorumludur. FCC, Amerika Birleşik Devletleri federal hükümetinin radyo, televizyon, dijital kameralar, bluetooth, kablosuz cihazlar ve geniş bir RF elektronik gamı da dahil olmak üzere ABD içindeki her türlü telekomünikasyonu düzenlemek için oluşturulmuş bir ajansıdır.

FCC (Federal Communications Commission) Nedir?

FCC (Federal İletişim Komisyonu), ABD’de radyo, televizyon, uydu ve kablo yoluyla kurulan eyaletler arası ve uluslararası iletişimi düzenleyen kurumdur. ABD Kongresi tarafından denetlenen bağımsız bir devlet kurumu olan FCC, ABD’nin iletişim kanunu, kanunla ilgili düzenlemeler ve teknolojik yenilik gibi konularda birincil otoritesidir. FCC, küresel iletişimde hızla ilerleyen gelişmelerle bağlantılı ekonomik fırsatlar ve zorluklarla karşı karşıya olan çalışmalarında, aşağıda belirtilen alanlardaki yeterliliklerinden yararlanmaktadır:

 • Genişbant hizmetlerinde ve tesislerinde rekabeti, yeniliği ve yatırımı teşvik etmek
 • İletişim devriminin ortaya çıkması için uygun bir rekabet çerçevesi sağlayarak ülke ekonomisini desteklemek
 • Spektrumun yurt içinde ve yurt dışında en yüksek ve en iyi şekilde kullanılmasını teşvik etmek
 • Yeni teknolojilerin geniş bir aralıkta ve yerelliği esas alarak gelişmesi için medya düzenlemelerinin gözden geçirilmesi
 • Ülkenin iletişim altyapısını güçlendirmede liderlik sağlamak

FCC Belgesi Nasıl Alınır?

Bir elektronik cihazın FCC Belgesi’ne sahip olması, ürünün FCC standartlarına uygunluğunun test edildiği ve onaylandığı anlamına gelmektedir. FCC Belgesi, ürünün güvenli veya dayanıklı olduğunu ifade etmemektedir. Basitçe, iyonlaştırıcı radyasyon için düzenlenmiş sınırları karşıladığını doğrulamaktadır. FCC Belgesi, cihazın hangi koşullarda ve yöntemlerle üretildiği konusunda da bir açıklama yapmamaktadır. Bir elektronik cihaz FCC emisyon kuralları ve düzenlemelerini karşıladığı ve FCC standartlarına uygunluğu test edildiği sürece FCC onayı / FCC Belgesi alabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan veya dağıtılan radyo frekansı (rf) ekipmanlarının, EMC yönergesi kapsamında FCC tarafından belirlenen standartlara uygun kalabilmesi için birtakım testlerden geçmesi gerekmektedir. Testler, kullanıcıları güvende tutmak için rf ekipmanından yayılan doğrudan veya dolaylı elektromanyetik radyasyonu sınırlamaktadır. FCC Belgesi şu ürünler için düzenlenebilmektedir:

 • elektronik ürünler
 • cep telefonları
 • kablosuz yerel alan ağ ekipmanı
 • bluetooth cihazları
 • uzaktan kumanda vericileri
 • kara mobil radyo vericileri
 • kablosuz tıbbi telemetri vericileri
 • kablosuz telefonlar
 • telsizler
 • elektronik ürünler
 • güç adaptörleri
 • telekomünikasyon ekipmanları
 • bilgi teknolojileri ekipmanları
 • elektromanyetik uyumluluk ürünleri
 • potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılması amaçlanan ekipman ve koruyucu sistemler
 • radyo ve telekomünikasyon terminal ekipmanları

FCC, elektronik cihazlar için uygunluk sertifikasının / FCC Belgesi’nin yönetimi için EMC direktifi kapsamında üç farklı sürece sahiptir. Yetkilendirme süreci, cihaza ve rf emisyonunun tipine ve gücüne bağlıdır. Üretilmek veya dağıtılmak istenen cihazın türüne bağlı olarak sertifikasyon süreci de değişkenlik gösterecektir. Bu süreçleri şöyle özetleyebiliriz:

 • Doğrulama

Doğrulama, FCC Belgesi almak için geçilmesi en kolay yetkilendirme yöntemidir. Bu kapsama giren dijital ürünler için doğrulama süreci kullanılmaktadır. Bu süreç, ilgili cihazın bir telsiz içermediği veya halihazırda onaylanmış bir telsiz içerdiği anlamına geldiğini doğrulamaktadır. Bu kapsamdaki cihazlar yalnızca doğrulama gerektirmektedir; yani onay almalarına ve sertifikalı bir FCC logosu taşımalarına gerek yoktur.

 • Uygunluk Beyanı (DoC)

Uygunluk Beyanı (DoC) yöntemi, kişisel bilgisayarları veya kişisel bilgisayarların çevre birimlerini içeren cihazları test etmek için kullanılmaktadır. DoC gerektiren cihazların, yayılan radyo frekansı seviyelerini ölçmek için akredite bir laboratuvarda belirli testlerden geçmesi gerekmektedir. Onay alan ürünlere FCC logosu damgalanarak yönetmeliklere uygun oldukları gösterilmektedir.

 • Sertifikasyon

Sertifikasyon, elde edilmesi en zor FCC onay sürecidir. Sertifika gerektiren cihaz türleri, en yüksek miktarda radyo frekansı paraziti yayma ve halka en fazla zararı verme potansiyeline sahiptir. Radyo frekansı cihazları için resmi bir Telekomünikasyon Sertifikasyon Kuruluşu (TCB) tarafından bir sertifika onaylanmalı ve düzenlenmelidir. TCB’ler ürün gerekli testlerden geçtikten sonra ürünün belgelerini ve test sonuçlarını incelemekte ve onaylamaktadır.

FCC Belgesi Danışmanlık

FCC belgelendirme süreci ABD’de yürütüldüğünden ve gerekli çalışmalar ABD yasa ve yönetmeliklerine göre yapılması gerektiğinden ABD dışındaki şirketlerin bu süreci tek başlarına yönetebilmeleri oldukça zordur. Bu nedenle, FCC Belgesi almayı hedefleyen firmaların bu konuda mutlaka bir danışmanlık firmasından destek alması gerekmektedir. Danışmanlık firmaları, FCC belgelendirmesinin nasıl yapılacağını ilişkin tüm detayları şirketlere açıklamakta ve sertifikasyon sürecini onlar adına takip edebilmektedir. Bu firmalar, FCC Belgesi almak için yürütülen çalışmaların başından sonuna kadar her türlü hizmeti ve teknik desteği kendilerine sağlamaktadır.